Geri Git   Frmsinsi.net - Hakkında Bilgi - Nedir > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, fark, sanat, sanatçı, zanaat, zanaatçı

Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Nedir? Sanatçı Ve Zanaatçı Arasındaki Fark Nedir?

Eski 09-11-2012   #1
FrmSinsi

Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Nedir? Sanatçı Ve Zanaatçı Arasındaki Fark Nedir?

Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayalgücünün ifadesi olarak anlaşılır Sanat sözcüğü genelde görsel sanatlar anlamında kullanılır Sanat, insanlığın evrensel bir değeridir ve kısıtlı veya değişik şekillerde bile olsa her kültürde görülür

Sanatçı, herkesin duyduğunu, herkesin gördüğünü, herkesin hissettiğini, herkesin düşündüğünü; farklı şekilde duyan, farklı şekilde gören, farklı şekilde hisseden, farklı şekilde düşünen, farklı şekilde yorumlayan, farklı şekilde yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni görendir Bunlara kendi yorumunu katandır Kısacası sanatçı, sanatı bizlere ulaştırandır Herkes sanatçı olamaz Yetenek ve sanat yapma isteği ve sevgisi gereklidir

Zanaat; Maddi ihtiyaçları karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte tecrübe gerektiren, pratik bilgi ve el ustalığı ile yapılan iştir İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan, öğrenimle birlikte deneyim, beceri ve ustalık gerektiren işe zanaat denir

Zanaatçı: beceri ve ustalık gerektiren işi yapıp ürettiklerini sergileyen ya da satan kişiye verilen isimdir Herkes zanaatçı olamaz Eğitim ve tecrübeye yetenek eklenerek yapılan iştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #2
FrmSinsi

sanatçı ve zanaatçı kavramları farklı olgulardır sanatçı yaratı eyleminin sonucunda ortaya çıkan eserden belli maddi kaygılar güdemez çünkü yaptığı o noktada sanat olmaktan çıkar zanaat alanına girer zanaatçı ise belli bir ücret karşılığında ürün meydana getirir işin en başından itibaren zanaatçı maddiyatla başlamıştır işine ve burada sanatçıdan ayrılır

şimdi maddi bir kaygı gütmeden herhangi bir yaratı eyleminin sonucunda ortaya konan eser sanat eseri onu ortaya koyan da sanatçıdır tabi bunların belli başlı kuralları ve eğitim süreci vardır sanatçının sanatçılık derecesini bireyler verebildiği gibi kitlelerde verebilir fakat özünde sanatçının sanatkarlığına ve sanat eserinin niteliğine bağlanamaz kişiler kendi zevklerine hitap edilene sempati duyabilir ama sanatçılar arasında sınıflandırılma olamaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #3
FrmSinsi

bence güzel bir site ama daha fazla fark gereklii bana yardım edinnn
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #4
FrmSinsi

Sanat ve Zanaat Arasındaki Fark ve Benzerlikler Nelerdir

Sanat ve Zanaat Arasındaki Fark ve Benzerlikler Hakkında Bilgiler

Sanatla zanaatın çakıştığı yerler olmakla birlikte ki bunlar yaratıcılık ve ustalığın bir arada olduğu durumlardır genellikle sanat ve zanaat bir birinden rahatlıkla ayrılabilir Ama nedense insanlar zanaatkâr olmak yerine hep sanatkâr olmayı tercih ederler Buda ayrım yapma işinde sıkıntılara neden olur
Aradaki farkı koyabilmek için önce kelimelerin anlamlarını ortaya koymak daha doğru olur diye düşünüyorum Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre kelimelerin anlamı:
SANAT:
1 Bir duygu tasarı güzellik vbnin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık:
“Bir oyunun on beş gün sürmesi bir sanat hadisesi olduğunu gösterirdi”- T Buğra
2 Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım:
“İtiraf edelim ki dünkü halkımız henüz sanata karşı hazırlıklı olmadığı için çok büyük müşkülata maruz kalıyordu”- A H Çelebi
3 Bir şey yapmada gösterilen ustalık:
“Konuşma sanatı”-
4 Bir meslekte uyulması gereken kuralların tümü:
“Askerlik sanatı”-
5 Zanaat
ZANAAT
1 İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan öğrenimle birlikte deneyim beceri ve ustalık gerektiren iş sınaat:
“Hiçbir vatandaşa benim zanaatı tavsiye etmem”- N Hikmet
2 El ustalığı isteyen işler
Sanat tarifindeki 5 numaralı zanaat iki kelimenin çakıştığı yerleri ifade etmek içindir Tanımlardan da anlaşılacağı gibi iki kelimeyi birçok alanda karıştırmak mümkün değildir Sanatta yaratıcılık ön planda olmasına karşılık zanaatta ustalık ön plandadır Ayrıca zanaat maddi gereksinimleri karşılamak için yapılan bir iştir Örneğin metal işleyerek ve ustalığınızı göstererek çaydanlık bardakaltı kaşık çatal nal saat çerçeve vb yaparsanız bu zanaattır Yine metali işleyerek yaratıcılığınızı da katarak bir heykel yaparsanız bu sanattır

Sanatci üretir…
ürettigi calismada genelde sonucunu kestiremeden maddi getirisini hesaplamadanbasindan itibaren sonuna kadar degisme ihtimali ile calisir
hatta eser bittiginde bile sanatci üzerinde birseyler düsünüp olup olmadigini sorgular ve bu mudur icimdeki diye emin olmaya calisir
sanatci bir eseri calistiginda icinden gelen güdüler ile eserini olusturur ve maddi getirisini düsünmez…
maddi getirisini hesap ettigi noktada sanat olmaktan çıkar zanaat alanına girer…
aklina dahi gelmez maddi yönü zira icinden gelen duygularin esiridir ve bu duygulari disa vurana kadar rahat etmez…
disa vurdugu eser bazen çøk büyük kitleleri etkilerbazende çøk kimsenin bilmedigi ama yinede sanatci ruhu ve aski ile calisilmis bir nesne olarak gözden uzakta unutulmus bir kösede onu olusturan sanatcinin duygusundan enerji yayar etrafa…
olusturan kisiye özgü güzel naif bir yön mutlaka vardir bu eserlerdede
Zanaatkär
Zanaatkär da birseyler üretir ve bu el becerisi isidir Farkli konulara ilgi duyup merak eden kisiler merakinin arkasindan gidip muhtelif ürünleri olusturmayi örenebilirler ve”ögrenilmis konu” ile muhtelif ürünler olusturup belli bir ücret karşılığında bu ürünü/ürünleri meydana getirip gelir saglayabilirlerBu noktada
işin başından itibaren ürünün maddi degeri ve sekli bellidir ve burada Zanaatkär Sanatçıdan ayrılır
Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları
Görünüm Modları

sorsorgula.com