Zemzem Suyu Neden Ayakta İçilir

Eski 08-06-2012   #1
FrmSinsi
Varsayılan

Zemzem Suyu Neden Ayakta İçilirZemzem Suyu Neden Ayakta İçilir
Zemzem Suyu Neden Ayakta İçilmeli
Zemzem Suyuİbni Abbas'tan (ra) gelen bir rivayette, Peygamberimizin, Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir İbni Abbas şöyle der: �Ben Resulullaha (asm) Zemzem ikram ettim, ayakta içti�(5)

Bilindiği üzere Peygamberimiz bir hadislerinde ayakta su içmeyi yasaklamıştır(6) Bu itibarla, hadis alimleri bu farklı rivayetleri birleştirmişlerdir Sahih-i Müslim Şarihi Nevevi, bu iki farklı hadis hakkında şöyle der:

�Bu hadislerdeki yasaklama tenzihen mekruh şeklindedir Ayakta su içmenin caiz olduğunu beyan içindir� İmam Suyuti Hazretleri de, Peygamberimizin (asm), Zemzemi ayakta içmesini şöyle izah eder:

�Resul-i Ekremin (asm) Zemzemi ayakta içmesi, ayakta su içmenin caizliğini açıklama manasındadır� Hanefi alimleri, İbni Abbas'ın rivayet ettiği hadise dayanarak Zemzemi ayakta içmenin müstehaplığına hükmetmişlerdir


Alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla
 
Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları
Görünüm Modları


sorsorgula.com
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
FrmSinsi.net hakkında yapılacak tüm şikayetlerde ilgili adresimizle iletişime geçilmesi halinde kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gereken işlemler yapılacaktır. İletişime geçmek için buraya tıklayınız.