Terazi Nedir? Terazi Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

Eski 12-20-2012   #1
FrmSinsi
Varsayılan

Terazi Nedir? Terazi Çeşitleri Ve Kullanım Alanları
Nesnelerin ağırlığını ölçmeye yarayan araç Genellikle ağırlığı bilinen bir başka maddeyle kaşılaştırma yapma ilkesine göre çalışır Eski Mısır ve Mezopotamya'da da bilinen kollu terazi, ortasından asılı bir çubuğun uçlarına bağlı iki kefeden oluşur Kefelere ağırlığı eşit iki cisim konulduğunda, kola yerçekimi kuvvetlerine bağlı olarak büyüklüğü eşit ve yönü ters iki moment etkidiğinden kol dengede kalır Kantarda ise kolların uzunluğu farklıdır, yani moment kolları değişik olduğundan, daha büyük bir ağırlık daha küçük bir ağırlıkça dengelenir ve kantar yine momentlerin eşitlenmesi ilkesine göre çalışır Ucuna asılan bir ağırlığın yay direnciyle dengelenmesine dayalı teraziler de vardır (bunlar dinamometre adıyla da bilinir) Burulmalı terazide, bir telin burulmaya gösterdiği dirençten yararlanılır Modern kimya laboratuvarlarında, 1 mikrograma kadar ölçüm yapabilen incelikli elektronik teraziler de kullanılmaktadır


Alıntı Yaparak Cevapla
 
Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları
Görünüm Modları


sorsorgula.com
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
FrmSinsi.net hakkında yapılacak tüm şikayetlerde ilgili adresimizle iletişime geçilmesi halinde kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gereken işlemler yapılacaktır. İletişime geçmek için buraya tıklayınız.