Geri Git   Frmsinsi.net - Hakkında Bilgi - Nedir > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2018, açıklanıyor, dgs, dorukta, heyecan, sonuçları, zaman

DGS Sonuçları Için Heyecan Dorukta! DGS 2018 Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Eski 08-01-2018   #1
Şengül Şirin

DGS Sonuçları Için Heyecan Dorukta! DGS 2018 Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

DGS sonuçları için heyecan dorukta! DGS 2018 sonuçları ne zaman açıklanıyor?

21 Temmuz 2018'de yapılan DGS sınavı ardından gözler ÖSYM'ye çevrildi Dikey Geçiş Sınavı'na katılan adaylar DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak ediyor İşte ÖSYM tarafından duyurulan 2018 DGS sonuçları tarihi

ÖSYM tarafından yapılan DGS 2018 sınavının sonuçları heyecanla bekleniyor Peki sonuçlar ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(dGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonucosymgovtr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANIR?

2018-DGS’de Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), aşağıdaki şekilde hesaplanarak sınav puanlarına eklenecektir: Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir

DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://wwwosymgovtr internet adresinden öğreneceklerdir Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir
AA

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

frmsinsi.net