Herşeyi Baştan Anlat...

Eski 3 Hafta Önce   #1
Şengül Şirin

Herşeyi Baştan Anlat...

Hayatn aclarn yazmam iin evimde yaanyor olmas gerekmiyor

Yok Olma Klavuzu ve Tuhaf Hikyeleri Sever misiniz? kitaplarnn yazar Ece Erdou yeni roman Her eyi Batan Anlatta bir akl hastanesi zerinden aslnda insanln kanayan yaralarna iaret ediyor

PEK CEYLAN NALAN

Bir akl hastanesi dnn Mltecisi de, enseste maruz kalan da, a da, fakiri de, acizi de orada Deliliin merkezi olarak bilinen bu hastaneler de aslnda hayat maduru insanlarn toplanma, snma yeri Her trden acy bir araya getiren bir yer ayn zamanda Romanlaryla tandmz Ece Erdou, Cahit Stknn yolun yars olarak nitelendirdii 35 yandaki bir kadnn, zlemin yaamndan bunalarak kocasn terk edip ak olduu adama kayla nasl bir deliliin iinde bulmasndan yola kan bir hikye anlatyor Ve bu hikyenin yolu her kesimden acy barndran bir akl hastanesine dyor Kimi kavuamad sevgilinin zlemiyle ldrm, kimi yangnda kaybettii ocuklarnn acsyla gereklik duygusunu yitirmi bu insanlar zlemin dnyaya ve kendine bakn deitirebilecek midir? zlem taknt haline getirdii adamdan kurtulup yepyeni bir yaama yelken ama gcn kendinde bulabilecek midir? Hayat sil batan yaamak ne kadar mnkndr? Ya da temyize ekmek? Erdou, merkezine delilii koyduu romannda gemi ve gelecekle yzletirmekle kalmyor okuru, ayn zamanda aresizliklerimizin nasl kurtulabileceimizi de gzler nne seriyor

Geen sene VatanKitapa bir yaz yazm Deliliimden ancak yazarak kurtulabilirdim demitiniz Yeni romannz Her eyi Batan Anlat bir akl hastanesinde geiyor Neden bir akl hastanesi sizin hikyenizin odak noktas? Her eyden nce ben delilii ve deli olma halini ok nemsiyorum Hayatn insan/insanlar nasl delirme noktasna getirdii sorusu fazlasyla ilgimi ekiyor kinci kitabm Yok Olma Klvuzu bir intihar mektubu gibi okunabilecek bir romand Orada deliliin snrnda dolaan, byle zaman zaman ataklar yaayan gen bir adam vard Sonrasnda, Tuhaf Hikyeleri Sever misinizde, ba kahraman Jaklindi Ve Jaklin, akl hastanesine girip km bir kzd Orada aslnda bu kitabn bir provasn yapmm farknda olmadan Yani o kadar sevdim ki akl hastanesini anlatmay Ve Jaklin kahramann da ok sevdim Ve ondan sonra onun iin de tkenmediimi fark ettim Yani ben bir akl hastanesi roman yazmalym ve yazdm!

Peki bu kitapta da akl hastanesi, bilinli bir alan myd hikyenizi anlatmak iin?

Tabi bilinli bir aland Nermin Mollaolu ile bir nceki kitabm konuuyorduk Akl hastanesindeki blmlerinden ok etkilendiini syledi ve Keke akl hastanesinde gee bir roman yazsan dedi Fikri gzel buldum ama bir ak hikyesi anlatmak zere oturdum masama Ama ben yazarken romann ana kahraman zlem delirdi! Ve sonra Nerminin syledii fikir geldi bir anda aklma Hikye bylece akl hastanesinde geen bir romana dnt

Dediiniz gibi roman aslnda, elinde bavulu ile ak olduu adama kaan evli bir kadnn, zlemin evden ka hikyesiyle balyor Romantik gibi balayan bu kan yolu, bir reddedili ile akl hastanesine dyor Nasl oluyor bu?

Aslnda romann bakahraman zlemin evinden, kocasndan kamas onun delirme noktasna ne kadar yakn olduunun da gstergesi Ancak evden kaarak bu delilikten de kamaya alyor Hayatnn gerekleri ise onu akl hastanesine gtrmekten alkoymuyor Romanda otuzdan fazla karakter var; bir an trajedisi, mltecilerin dram, hayat koullarnn ykcl, vey aile, ensest maduru Bu romanda hayatn arpklklar bir araya getirmi onca insan Bu anlamda siz aslnda hayatn o gereklerinden beslenen bir derdi olan bir yazarsnz Ne dersiniz? Her eyden nce derdi olan bir yazar olmak isterim nk hayatn arpklklar ok etkiliyor beni Mesela o Suriyeli insanlarn yaad durum, onlarn yaad o dram sonra ensest olay, ite bir tarafta o kar koca hikyesi, bunlar bizim aclarmz Bizim aclarmz yani Benim evimde olmas gerekmiyor bunun Ve ben yazabiliyorsam, elimde kalem varsa bunu anlatmaya, buna gidiyor kalemim Bunu anlatmak istiyorum nsan hayat hikyelerinin perde arkasn orada aramak ya da oradaki insanlarn hayat hikyelerinin perde arkasn anlamlandrma, yorumlama istei gibi sanki Dnsenize sokakta yrrken onlarca insan geip gidiyor yanmzdan Ben o insanlarn nasl yaamlar olduunu dnrm hep Neler yaadklarn, nasl hayatlara sahip olduklarn, aclarn, sevinlerini, hznlerini Sokakta kalmi bir adamn gerek hikyesini duyarm mesela birinden; aar kalrm Bu romanda da akl hastanesini bu yzden setim: bambaka hayatlar bir arada tutabileceim bir mekn olarak buray grdm nk

Bir de ikizi var zlemin, i sesi O nasl yaratld?

zlemin ikizi zlemin aslnda saduyusu zleme; Ya samalama zlem, Salih seninle dalga geiyor Kendi egosunu okuyor sadece senin zerinden Deli misin sen? diyor Onu aslnda kendine getirmeye alan bir ey gibi taraf gibi

Sizde de byle midir durum olaylar karsnda? Bir durup dinler misiniz i dnyanz?

sesimi de dinlerim ama duygularm ok daha nemli benim iin Bir o kadar da mantkl, salamc bir insanmdr nsan ilikilerinde daha kendimi tutmaya, daha sakin olmaya almaya, dnerek konumaya, hi kimsede en ufak bir krklk, byle bir ey yaratmamak iin uramaya baladm zaman iinde

Bir rportajnzda Erenky Ruh ve Sinir Hastalklar hastanesinin bahesine bakan bir evde oturduunuzdan bahsetmisiniz O dnemden itibaren akl hastanelerinin ilginizi ektiini syleyebilir miyiz?

Evet, evimiz hastaneye bakyordu Bilinaltma iledi bence Lise son snftayken en byk hayalim oyuncu olmakt O dnem Ferhan ensoyun Orta Oyuncularnda oyunculua baladm lk profesyonel oyunum Vine Bahesi diye bir oyun Srekli provaya gidip gelmek zorundaym Ama lisedeym henz ve devamszlk yapma haklarm tkettim Bir hastaneden rapor almam gerekiyorduNe yapaym ne yapaym diye dndm, akl hastanesine gitmeye karar verdim rapor almak iin! ok merak ediyorum nk nasl bir yer diye Gittim yle bir gezdim Ama rapor falan istemedim tabii Gerisin geri evime dndm

Hayat temize ekilince kurtulabilir

zlem, akl hastanesinde yaadklarndan sonra hayatn temyize ekmeye karar veriyor Peki bir hayat temize ekilince kurtulur mu? Evet, bence bir hayat temize ekilince byk oranda kurtulabilir Bu romanda da temize ekmek kurtarmakla e anlaml oldu benim iin Ktlkleri geride brakmak ve hem dnle hem bugnle barmak nk gemiin yknden kurtulmak, yola devam edebilmek iin en gerekli eydir Her insann hayatnda kt dnemler vardr; insan o dnemleri geride brakabiliyorsa zgrleir VATAN KTAP

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

frmsinsi.net